کرونا ویروس

توصیه هایی برای خانواده های ایرانی که موارد مشکوک و یا تایید شده بیمار مبتلا به کرونا ویروس جدید دارند (COVID-19)

 

مقدمه

هنوز چیزهای بسیار زیادی در مورد کرونا ویروس جدید که باعث بیماری اپیدمی covid19 در سراسر جهان شده است باقی مانده است. بر اساس اطلاعاتی که تا به حال در خصوص این ویروس میدانیم، شیوع این ویروس ما بین افراد بیشتر به دلیل تماس مستقیم و یا نزدیک(کمتر از ۲ متر یا ۶ فوت) اتفاق می افتد. این نوع از انتقال از طریق قطرات تنفسی اتفاق میافتد. از دیگر سو، انتقال کرونا ویروس از سطوح به افراد هنوز به طور کامل اثبات نشده است. مطالعات اخیر حاکی از آن است که افرادی که به این ویروس آلوده شده اند اما علائم ندارند نیز در شیوع covid-19  نقش دارند. به هر روی انتقال کرونا ویرس از طریق قطرات تنفسی بیشتر از انتقال از سطوح و یا اشیاء مانند دستگیره در، صفحه کلید و یا اسباب بازی میباشد. شواهد موجود نشان میدهد کرونا ویرس جدید (SARS-coV-2) ممکن است برای ساعتها و یا حتی روزها روی سطوح مختلف با جنسهای متفاوت پایدار باقی بماند. به هر حال تمیز کردن سطوح کثیف و به دنبال آن ضدعفونی کردن بهترین راهکار برای پیشگیری از COVID-19  و سایر بیماریهای تنفسی در خانواده ها و سطح جامعه میباشد.

هنوز مشخص نیست هوای داخل اتاق بسته ای که فردی مبتلا به کرونا در آن حضور داد تا چند ساعت به طور بالقوه عفونی باقی می ماند. برای تصمیم گیری برای بلااستفاده گذاشتن اتاقهایی که آلوده شده اند، عوامل متعددی مانند سایز اتاق و نوع تهویه تاثیر گذار است.اتخاذ تدابیر مناسب برای بهینه کردن تهویه اتاقی که فرد مشکوک و یا مبتلا به کرونا در آن حضور داشته است موجب کوتاه شدن مدت زمان باقی ماندن قطرات آلوده تنفسی در اتاق میشود.

هدف  

این توصیه هایی را  برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن خانوادهایی که دارای  فرد مشکوک و یا مبتلا به کرونا ویروس جدید COVID-19 هستند  و الزام به قرنطینه خانگی دارند را ارائه میدهد. هدف اصلی کوتاه کردن بقای ویروس در محیط میباشد؛ در صورتی که اطلاعات جدیدی به دست یابد، این نوشته به روز رسانی میشود.

این دستورالعمل ها بر روی اسباب خانه تمرکز دارد و برای استفاده عموم میباشد:

 • تمیزکردن به از بین بردن میکروبها، خاک و دیگر ناخالصی ها اشاره دارد. این روش میکروبها را نمیکشد اما با میان برداشتن آنها تعداد آنها را کاهش داده و خطر شیوع عفونت را کم میکند.
 • ضدعفونی کردن به استفاده از مواد شیمیایی به عنوان مثال ضدعفونی کننده ها برای از بین بردن میکروبهای روی سطوح اشاره دارد. این فرایند لزوما سطوح کثیف را تمیز نمیکند یا میکروبها را از بین نمیبرد؛ بلکه با کشتن میکروبهای روی یک سطح پس از تمیز کردن، میتواند خطر انتشار عفونت را بیشتر کاهش دهد.

توصیه های کلی برای تمیز کردن معمول و ضد عفونی خانوارها

 • اعضای یک جامعه میتوانند تمیز کردن اجسام و سطوحی که بسیار لمس میکنند را به صورت مداوم انجام دهند(مانند: دسته کلید، سوئیچ، دستگیره در، میزو …). این اقدامات میتواند با شوینده های معمول خانگی صورت پذیرد. شوینده ها دارای برچسبهای نحوه مصرف و یا طریقه استفاده میباشند که این برچسب ها حاوی دستورالعمل هایی برای استفاده ایمن و موثر از محصول تمیز کننده از جمله موارد احتیاطی هستند که هنگام استفاده از محصول باید رعایت کرد؛ از جمله مواردی چون پوشیدن دستکش و اطمینان از تهویه مناسب هنگام استفاده.
 • برای لوازم الکترونیک مانند موبایل و تبلت میتوانید دستورالعملهای شرکت سازنده را دنبال کنید. استفاده از روکشهای محافظ قابل پاکسازی یکی از روشهای مناسب است.اگر راهنمایی شرکت سازنده در دسترس نیست،برای ضد عفونی کردن صفحه نمایش لمسی از دستمال مرطوب و یا اسپری حاوی حداقل ۷۰ درصد الکل استفاده کنید. برای جلوگیری از عوارض احتمالی صفحه را کاملا خشک کنید.

توصیه هایی کلی برای تمیزکردن و ضدعفونی کردن خانوارهایی که دارای فردی مشکوک و یا مبتلا به کرونا ویروس در آنها است

 • افراد خانواده باید اطلاعات کافی را در مورد ویروس کرونا coivd-19  و روشهای پخش آن را داشته باشند و سعی کنند از انتشار آن جلوگیری نمایند.
 • سطوحی که بسیار در تماس هستند را به طور مرتب ضدعفونی کنید مانند صندلی ، دستگیره درب ، سوئیچ های سبک ، تلفن ها ، تبلت ها ، صفحه نمایش لمسی ، کنترل تلویزیون ، صفحه کلید ، دستگیره ، میز ، توالت ، سینک و غیره.
  • اگر یک اتاق خواب و یا حمام به فرد آلوده اختصاص داده اید، سعی کنید تعداد دفعات ضدعفونی کردن را جوری هماهنگ کنید که کمترین ارتباط را با فرد آلوده داشته باشید.
 • تا آنجا که ممکن است یک بیمار باید در یک اتاق خاص بماند و از بقیه افراد خانواده دور باشد.
 • سرپرست بیمار باید تمامی لوازم بهداشتی و ضدعفونی کننده مورد نیاز بیمار را به قدر کافی در اتاق وی محیا کند تا کمترین رفت و آمد به آن مکان صورت بگیرد، این موارد شامل دستمال کاغذی، دستمال توالت، مواد ضدعفونی کننده و ماسک میباشد.
 • اگر امکان جداسازی یک حمام و توالت مجزا برای بیمار فراهم نیست، پس از هر بار استفاده تمام حمام و توالت کاملا ضد عفونی شود و تهویه به صورت دائم روشن باشد.

 

روشهای پاک سازی و ضدعفونی کردن

سطوح سخت (مانند سطوح چوبی و فلزی و …)

 • هنگام تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح از دستکشهای یکبار مصرف استفاده کنید، و پس از هر بار استفاده دستکشها را در یک کیسه دیگر بگذارید و آن را دور بیاندازید. در صورتی که از دستکشهای چند بار مصرف برای این کار استفاده میکنید، دقت کنید از این دستکشها برای کارهای دیگر مانند ظرف شستن استفاده نکنید و این دستکش مخصوص ضدعفونی کردن محیط های آلوده به کرونا ویروس باشد. برای استفاده از ضدعفونی کننده ها به دستورالعملهای شرکت سازنده مراجعه کنید. دقت کنید پس از درآوردن دستکش بلافاصله دستهای خود را بادقت بشویید.
 • اگر سطوح مورد نظر کثیف هستند، قبل از ضدعفونی کردن آنها را با صابون بشورید.
 • برای انتخاب ضدعفونی کننده ها میتوانید به لیستی که سازمانها محیط زیستی منتشر کرده اند مراجعه کنید
  • لیستی از محصولات مورد تایید جهت مبارزه با ویروس کرونادر اینجا منتشر شده است، از سوی دیگر شما با مراجعه به وب سایت پخش رزگل میتوانید تمامی نیازهای خود و خانواده را تامین کنید.
  • علاوه بر همه اینها، محلولهای سفید کننده رقیق شده خانگی (غلظت ۵ یا ۶ درصد ) میتواند برای ضدعفونی کردن مناسب باشد. حتما از دستورالعملهای تولید کننده تبعیت کنید؛ مطمئن شوید ۱ دقیقه محلول بر روی سطوح باقی میماند و اجازه دهید در حین و بعد از استفاده تهویه مناسب در جریان باشد. از تاریخ انقضا محصول اطمینان حاصل نمایید و همچنین هرگز سفید کننده خانگی را با آمونیاک و یا جرم گیر رقیق نکنید. سفید کننده خانگی برای از بین بردن ویروس کرونا بسیار موثر است.

سطوح نرم (مانند فرش و …)

 • ابتدا اگر کثیفی قابل مشاهده ای روی فرش، موکت و پارچه مشاهده میکنید آن را از میان بردارید و با پاک کننده های ویژه این سطوح آنها را تمیز کنید، پس از تمیز کردن:
  • مطابق دستورالعمل سازنده ، موارد شستشو را در حد مناسب انجام دهید. در صورت امکان ، محیط را با آب گرم شستشو دهید و از خشک کننده های با دمای بالا استفاده کنید.
   • در غیر این صورت از مواد ضد عفونی کننده ای که برای ضدعفونی کردن سطوح غیر متخلخل استفاده میشود استفاده کنید.

 

لوازم الکترونیک

 • برای لوازم الکترونیک مانند تلفن همراه، رایانه، تبلت، کنترل ها، صفحه کلید و … ابتدا کثیفی های قابل مشاهده را از میان بردارید
  • دستورالعملهای شرکت سازنده را برای تمیز کردن این قطعات دنبال کنید
  • از روکشهای قابل پاک سازی بر روی دستگاهها استفاده کنید.
  • اگر راهنمایی سازنده در دسترس نیست ، استفاده از دستمال مرطوب یا اسپری های حاوی الکل حداقل ۷۰٪ الکل را برای ضد عفونی کردن صفحه نمایش لمسی در نظر بگیرید. برای جلوگیری از جمع شدن مایعات ، سطوح را کاملاً خشک کنید.

ملحفه،لباس، پارچه و دیگر موارد…

 • هنگام دست زدن به لباس های کثیف یک بیمار ، دستکش یکبار مصرف بپوشید و بعد از هر بار استفاده از آن را دور بریزید. در صورت استفاده از دستکش قابل استفاده مجدد ، آن دستکش باید برای تمیز کردن و ضد عفونی سطوح COVID-19 اختصاص داده شده و نباید از آنها برای مصارف خانگی استفاده شود. دستها را بلافاصله پس از برداشتن دستکش تمیز کنید.
  • اگر دستکش ندارید، بلافاصله پس از لمس لباسها دستهای خود را بادقت بشویید.
  • لباسهای کثیف را تکان ندهید، زیرا این امر باعث میشود که ویروس در هوا پراکنده شود.
  • حتما لباسها و پارچه ها را با آب گرم و یا ولرم شستشو دهید. لباسهای فرد بیمار را میتوان با باقی لباسها شستشو داد. برای خشک کردن لباسها از نور آفتاب استفاده کنید.

دیگر موارد

 • فرد بیمار در صورت امکان باید در اتاق خود غذا بخورد. وسایل سرویس غذای غیر یکبار مصرف مورد استفاده باید با دستکش و با آب داغ شستشو داده شود و یا در ماشین ظرفشویی شسته شود. دست ها را پس از دست زدن به وسایل مورد استفاده سریعا بشویید.
 • درصورت امکان یک سطل زباله مجزا برای فرد بیمار اختصاص دهید.
 • درصورت امکان با یک درمانگاه نزدیک محل زندگی خود در ارتباط باشید جهت موارد اورژانسی.

در انتها یاد آور میشویم گروه پخش رزگل جهت تسهیل روند درمان بیماران و نیز کمک کردن به خانواده ها اماده ارسال آنلاین تمامی محصولات مورد نیاز شوینده و بهداشتی میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفنهای دفتر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *